بهاره
" اطلاعات وارد نشده - تهران " مشاهده مشخصات کامل

شب به خير و نيكي

التماس دعا

قوانيني كه دود مي خورد
به مناسبت روز هواي پاك

توسعه به زور دود

بزرگ ترين معضلي که در رابطه با مشکلات محيط زيستي از جمله آلودگي هوا وجود دارد، نه وضع قانون و لايحه که نبود همت و اراده براي اجراي آن است. همه قوانين مرتبط با آلودگي هوا فقط تا يک مرحله اي پيش مي رود و خيلي زمان نمي برد که اولويت اجرايي اش ازبين مي رود و به موضوعي دست چندم تبديل مي شود.

خوب غذا بخوريم

هنوز چشم به راهند
غم از دست دادن عزيزان و روبه رو شدن با جاي خالي آنان چهار مرحله دارد: انکار و ناباوري، خشم، غم و در آخر، اتمام دوره سوگ و بازگشت به زندگي جديد. در مرحله يک، انکار و ناباوري رخ مي دهد: در اين مرحله، افراد باور ندارند که عزيزشان فوت کرده است. هنوز منتظرند او برگردد و کانون خانواده دوباره گرم و کامل شود. اين احساس و باور بويژه در افرادي که مدتي در خانواده نبوده اند، در سفر يا در فاصله هاي دور بوده اند، پر رنگ تر است. در چنين خانواده هايي افراد خانواده هنوز به عادت قديم منتظرند که متوفي برگردد و نبود او در خانواده مانند مسافرت يا ماموريت او تجربه مي شود. اعضاي خانواده «چشم به راه» مي مانند که متوفي از ماموريت و از راه برسد. که با گذشت زمان و بازنگشتن متوفي، افراد کم کم به مرحله دو مي رسند که همان مرحله خشم است.

خشم آغاز مي شود
مرحله دوم، آغاز خشم: جاي خالي متوفي، نبود وي در مهماني ها، مراسم، خانواده و... خشم اعضاي خانواده را به همراه دارد که «کجايي؟»، «چرا نيستي؟»، «چرا رفتي؟» و حرف هايي از اين دست که همه کم و بيش با آن آشنا هستيم. خشم در اين مرحله عادي است. پس از اين مرحله و نبود مکرر و بي وقفه متوفي در مراسم، زندگي خانوادگي و بتدريج اعضاي خانواده را به مرحله سوم سوگ نزديک مي کند که مرحله سوم، افسردگي يا غم است. چنين غمي هم طبيعي است و اطرافيان نبايد بيش از اندازه نگران باشند. غم از دست دادن همسر و نبود پدر و تجربه جاي خالي وي پديده اي سخت، اما طبيعي است. بعد از گذشت زمان بتدريج دوره غم هم سپري مي شود و در نهايت دوره سوگ به پايان مي رسد وفرد دوباره به زندگي بر مي گردد. زندگي، بدون وجود عزيز از دست رفته و البته با جاي خالي هميشگي او.

چند نکته درباره کودکان و نوجوانان
کودکان و نوجوانان گروهي هستند که آسيب پذيرترند و بايد به آنان توجه بيشتري شود به همين دليل در اينجا به چند نکته هم درباره سوگ آنان اشاره مي کنيم:
1 معمولا بزرگسالان غم و سوگ کودکان و نوجوانان را کمتر از حد ارزيابي مي کنند. حتي بسياري از اوقات به هيچ عنوان تصور نمي کنند ممکن است همان رنج و دردي که خودشان تجربه مي کنند، کودکان و نوجوانان هم تجربه کنند و حتي به درجات بسيار بالاتر با آن روبه رو باشند.
2 در بيشتر موارد بزرگسالان آن قدر در غم و سوگ خويش گرفتارند که از کودکان غافل مي شو

دوباره زندگي عادي مي شود؟
بعد از واقعه سانچي

يک هفته انتظار! تجربه لحظات سختي که حتما با درگيري اميد و نااميدي و توفان درون همراه بوده است براي تک تک ما و بخصوص خانواده دريادلان حادثه نفتکش سانچي بسيار سخت بود. در نهايت هم مرگ اين عزيزان قلب همه ما را سوزاند. اينچنين اتفاقات تلخ هميشگي نيست! اما عمق فاجعه اش مي تواند تا مدت ها زندگي عادي نزديکان از دست رفتگان را تحت تاثير قرار داده و روح شان را آزار دهد.
تا به حال فکر کرده ايد که نقش اطرافيان عزادار در تجربه هايي از اين دست چيست؟ چگونه مي توان مرهمي بر دل خانواده ها و کودکان کساني بود که عزيزانشان را به يکباره از دست داده اند و سخت ترين شرايط زندگي خود را تجربه مي کنند؟ با آرزوي آرامش براي روح عزيزان از دست رفته، ما به همين بهانه با دکتر ربابه نوري، روان شناس باليني، دانشيار دانشگاه خوارزمي و دبير انجمن علمي روان شناسي باليني ايران صحبت کرديم تا بدانيم راهکارها در برخورد با داغداران چيست.

هرچه ناگهاني تر، دردناک تر
يکي از سخت ترين تجربه هاي هر انسان، تحمل سوگ ناشي از فوت عزيزانش است. هرچه انسان ها بزرگ تر مي شوند، اينچنين اتفاقات را بيشتر لمس مي کنند. بيشتر ما تجربه سوگ از دست دادن را تجربه کرده ايم. سوگ براي همه سخت، جانکاه و پر رنج است. تحمل اين درد زماني که به صورت غير قابل پيش بيني و ناگهاني اتفاق مي افتد، سخت تر مي شود. اين که انتظار مرگ عزيزي را نداشته باشيد، احتمالا با شنيدن آن دچار گيجي و شک بيشتري مي شويد. سن نيز در تحمل سوگ دخيل است، اگر سوگ از دست دادن در کودکي و نوجواني و قبل از بزرگسالي رخ دهد، اثرات آن شديدتر و تحمل آن پر رنج تر مي شود و اگر بدرستي درمان نشود ممکن است تا بزرگسالي هم همچنان پررنگ باقي بماند و زندگي فرد را مختل کند. شرايطي را تصور کنيد که پدري به صورت ناگهاني، بدون هيچ زمينه اي فوت مي کند؛ به طور حتم فرزندان او دوره سختي را در زندگي خود آغاز مي کنند. آنها اتفاق تلخي را زودتر از سن خود، زودتر از همسالان خود، زودتر از آنچه به صورت معمول در زندگي آدم هاي ديگر رخ مي دهد و با وجود خود درک کرده اند. آنها زماني پدر خود را از دست داده اند که بشدت به او نياز داشتند تا از او الگوگيري کنند و او پشتيبان آنان باشد. نمي شود اين موضوع را انکار کرد که نيازهاي عاطفي، نياز به حمايت و بسياري از نيازه

لذت پرواز
چرا از آتش نشان هوايي براي مهار آتش نفتكش سانچي استفاده نشد؟
نويسنده: خلبان محمدتقي اميرسام
متاسفانه در سال هاي اخير و در پي اتفاقات ناخوشايندي که در بيشتر موارد آتش سوزي و تلفات جاني را در پي داشته است، اهميت بهره گيري از تجهيزات اطفاي حريق پيشرفته در کشور بيش از پيش به چشم مي آيد. حوادثي نظير آتش سوزي در جنگل هاي زاگرس و شمال، حادثه آتش سوزي قطار تبريز به مشهد، فاجعه ساختمان پلاسکو و در نهايت تلخ ترين اتفاق اخير که آتش گرفتن نفتکش حامل دريانوردان بود که در دورترين فاصله از ميهن و در مظلومانه ترين شرايط جان باختند.
در بسياري از اين گونه موارد، نخستين سوالي که ذهن همه را به خود مشغول مي کند، چرايي استفاده نکردن از تجهيزات و امکانات به روز به منظور تسريع در امدادرساني و کاهش تلفات جاني و مالي است. يکي از مهم ترين اين اقلام امدادرسان در شرايط آتش، بالگردها و هواپيماهاي آتش نشان هستند. گرچه استفاده از اين تجهيزات در هر شرايط و مکاني امکان پذير نيست، ولي در بسياري موارد مي تواند به پيشروي نيروهاي امدادي زميني کمک کرده و حتي باعث حفظ جان امدادرسانان شود.
بالگردها و هواپيماهاي آتش نشان، با توجه به اندازه و قدرت وسيله پرنده، مي توانند از چند صد ليتر تا 76هزار ليتر آب يا ماده آتش خاموش کن را با خود حمل کنند. برخي از اين وسايل پرنده قابليت پر کردن مخازن از روي آب را دارند؛ يعني مي توانند بدون نياز به شارژ ماده آتش خاموش کن در فرودگاه ها با پرواز روي دريا مخازن خود را پر کرده و به مناطق دچار حريق حمله کنند. هواپيماي سه موتوره جت دي سي10 و بوئينگ 747 از جمله بزرگ ترين پرنده هاي آتش نشان جهان هستند.
اگر بخواهيم بيشترين موارد مصرف چنين وسيله هايي را به ترتيب نام ببريم، شايد نخستين و مهم ترين مورد آن در جريان عمليات مهار آتش جنگل ها و مراتع باشد. بالگردها و هواپيماها اين قابليت را دارند که با پرواز روي ارتفاعات و مناطق دور دست و با دسترسي دشوار، آتش را در جنگل ها و مراتع کنترل کرده و خاموش کنند. چنين وسيله اي اين امکان را به امدادرسانان مي دهد تا با خيالي آسوده تر به پيشروي در جنگل ادامه دهند.
در بيشتر مواردي که آتش حاصل از سوختن مواد نفتي يا همراه با انفجار باشد، نمي توان از وسايل پرنده براي خاموش کردن آتش کمک گرفت. زيرا در اين حالت پرواز روي آتش دشوار

گردنبند ناخواسته يک کروکوديل
بيش از يک سال است تمساحي در اندونزي ديده مي شود که در يک تاير موتورسيکلت گير افتاده است. اين تمساح سال 2017 به طور مکرر در رودخانه مرکزي سولاسي در اندونزي ديده شده و مقامات حفاظت محيط زيست اندونزي در حال تلاش براي پيدا کردن و نجات اين تمساح هستند. تصاوير غم انگيزي از وضعيت اين تمساح در حالي که تاير سفت گردنش را محاصره کرده، منتشر شده است.
به گزارش ميزان، رئيس آژانس حفاظت محيط زيست اندونزي مي گويد: اين تمساح سال گذشته ديده شد و تاير جاي کافي براي حرکت گردن تمساح داشت، اما حالا ما صبر نمي کنيم اين تاير تمساح را خفه کند و آن را نجات خواهيم داد.

عطسه خود را نگه نداريد!

متخصصان گوش و حلق و بيني بيمارستان دانشگاه لسترانگلستان، هشدار دادند که تلاش براي نگه داشتن عطسه مي تواند منجر به تجربه عوارض متعددي از جمله آنوريسم مغزي شود.
به گزارش ايسنا، دکتر وندينگ يانگ در اين باره مي گويد: «نگه داشتن عطسه از طريق مسدود کردن بيني و دهان، عملي خطرناک است و بايد از انجام آن اجتناب کرد.»
اين مساله مي تواند منجر به عوارض متعددي نظير پارگي پرده گوش و حتي آنوريسم مغزي شود. دکترها بيان مي کنند، عطسه به طور بالقوه با خروج شديد هوا همراه است که مي تواند ناشي از ذرات تحريک کننده موجود در هوا باشند. مسدود کردن مسير خروج هوا، نه تنها ممکن است سبب پارگي مري شود بلکه مي تواند زمينه ساز بيماري آسم نيز باشد.
کارشناسان، توصيه مي کنند ماليدن اطراف بيني و لب، نفسگيري عميق مي تواند در کاهش اثرات عطسه تاثير گذار باشد.

نمك با مغز چه مي كند؟

نتايج يک آزمايش نشان مي دهد که مصرف زياد نمک موجب بروز نارسايي هاي شناختي ادراکي مي شود.
به گزارش ايسنا، کارشناسان سلامت در آمريکا با تاکيد بر اين که مصرف نمک زياد موجب نارسايي شناختي مي شود، اظهار کردند: خوشبختانه اين تاثيرات منفي قابل جبران است.
تاکنون تاثير منفي مصرف بالاي نمک و افزايش خطر بيماري هاي قلبي عروقي و فشار خون بالا ثابت شده اما هنوز اطلاعات کافي در مورد مشکلات و عوارض مرتبط با مصرف زياد نمک براي مغز همچون سکته مغزي و نارسايي شناختي وجود ندارد. يکي از کارشناسان اين مطالعه مي گويد: يکي از مکانيسم هاي احتمالي در بروز اين تاثيرات منفي ناشي از ياخته هاي لايه درون رگي (سلول هاي اندوتليال) داخل عروق مغزي است.
سلول هاي اندوتليال مسئوليت تنظيم حجم عضلاني را دارند اما مصرف بالاي نمک با نارسايي در عملکرد اين سلول ها مرتبط است.

2 ماه و 9 ساعت و 47 دقيقه قبل
سن به کلابی
فوق لیسانس
تحصیلات - رشته
718
تعداد پست
28
تعداد دوست
©  کلیه حقوق برای شبکه اجتماعی به کلاب محفوظ است
کلیه محتوای این سایت توسط کاربران درج شده است و به کلاب هیچ مسئولیتی نسبت به آن ها ندارد.