برای حمایت از سایت ، روی تبلیغات کلیک کنید

بهاره

حيات وحش

ماجراي ارتباط زباني فيل ها


برگرفته از: BBC Focus

بنا به گفته محققان دانشگاه آکسفورد، اصواتي که فيل ها توليد مي کنند، تنها راه ارتباطي آنها محسوب نمي شود. محققان دانشگاه آکسفورد، زبان مرموز ارتباطي فيل ها را شناخته اند. فيل ها مانند ما انسان ها از تارهاي صوتي شان استفاده مي کنند، اما اصوات فروصوت هم در ارتباط هاي کلامي شان نقشي اساسي دارد.
مردم معمولا صداي فيل ها را مانند ترومپت مي شنوند، اما محققان مي گويند فيل ها هم طيف کاملي از اصوات را مي توانند توليد کنند. برخي اصوات از طريق زمين منتقل مي شوند و ما نمي توانيم آنها را بشنويم، چرا که از نوع فروصوت هستند. صداهاي فروصوت در محدوده زير 20 هرتز هستند که گوش ما توانايي شنيدن آنها را ندارد. اما اگر خيلي نزديک فيل ها قرار بگيريم مي توانيم آنها را حس کنيم. البته دانشمندان دقيقا نمي دانند فيل ها اين اصوات زميني را چگونه تشخيص مي دهند. اما احتمال دارد زير پاهايشان، به حسگرهايي مانند آنچه ما در پوست مان داريم، مجهز باشند و صدا از طريق استخوان هاي پاهايشان حرکت کرده و به گوش مياني شان برسد. فيل ها براي هشداردادن به يکديگر، احوالپرسي يا حرکت به جايي و ... ، صداهاي فروصوت مختلفي از خود توليد مي کنند. در واقع آنها با توجه به موقعيت و شرايط اجتماعي اي که در آن هستند، از اصوات متفاوتي که اطلاعات مختلفي مي رساند، استفاده مي کنند. نکته جالب چنين ارتعاش هاي صوتي اين است که بخشي از آنها از طريق هوا و بقيه اش از طريق زمين منتقل مي شود که البته هنوز نقش انتقال صوت از زمين کاملا مشخص نشده است.
محققان با استفاده از تجهيزات رديابي ارتعاش هاي ناشي از زمين لرزه به بررسي اصوات فروصوت منتقل شده از سوي فيل ها پرداختند. آنها همچنين اثر انواع خاک و زمين هايي را که اين اصوات از طريق آنها منتقل مي شوند بررسي کردند. مسافت انتقال اين ارتعاش هاي صوتي چيزي حدود شش کيلومتر است. بنابراين فيل ها تا اين مسافت مي توانند براحتي با يکديگر ارتباط برقرار کنند. البته فقط به فيل هاي آشنا پاسخ مي دهند.
محققان مي گويند مطالعه و بررسي روش غيرشنيداري ارتباطي فيل ها، که از طريق ارتعاش هاي زميني حس مي شوند، روش خوبي براي شناخت نوع رفتار و سازمان هاي اجتماعي فيل هاست و به اين ترتيب مي توانيم در حفاظت از آنها موفق تر عمل کنيم.

سخن روز


برگرفته از: كافي (ط- الاسلاميه) ج 2، ص 151، ح 6

امام صادق عليه السلام: صِلَةُ الْاَرْحَامِ تُحَسِّنُ الْخُلُقَ وَ تُسَمِّحُ الْكَفَّ وَ تُطَيِّبُ النَّفْسَ وَ تَزِيدُ فِي الرِّزْقِ وَ تُنْسِئُ فِي الْاَجَلِ.
صله رحم، انسان را خوش اخلاق، با سخاوت و پاكيزه جان مي نمايد و روزي را زياد مي كند و مرگ را به تاخير مي اندازد.

حديث روز:

امام رضا (ع):

هركس حريم خدارا حفظ كند،حرمتش حفظ مي شود وهركس خدارا اطاعت كند،اطاعت مي شود.

كافي

پلك احساس:

مصلحت نيست عشق را خمشي

پرده از روي مصلحت بردار

مولانا

منبرهای گیاهی

عادت حسن یوسف‌ها این است که اگر بخواهیم پرپشت شوند و هی ساقه بدهند باید جوانه‌های انتهایی‌شان را بچینیم. چیزی مثل نیشگون گرفتن. دلیلش هم اثر «غالب شدن جوانه انتهایی» است که نمی‌گذارد جوانه‌های فرعی رشد کنند. کار جوانه‌های انتهایی رشد طولی گیاه است که برای حسن یوسف ویژگی مطلوبی نیست. هرکدام از ما هم از این «جوانه‌های انتهایی» درون داریم که غالب شده‌اند بر روح‌مان. برای ازدیاد عادت‌های خوب، باید آن خلق و خوهایی را که دارند بی‌خود توی وجودمان قد می‌کشند، بچینیم و بیندازیم‌شان دور. روح آدمی هم نیشگون لازم دارد. «حسن تو چون یوسفی‌ست، تا چه کند خوی‌ها؟»

منبرهای گیاهی

عادت حسن یوسف‌ها این است که اگر بخواهیم پرپشت شوند و هی ساقه بدهند باید جوانه‌های انتهایی‌شان را بچینیم. چیزی مثل نیشگون گرفتن. دلیلش هم اثر «غالب شدن جوانه انتهایی» است که نمی‌گذارد جوانه‌های فرعی رشد کنند. کار جوانه‌های انتهایی رشد طولی گیاه است که برای حسن یوسف ویژگی مطلوبی نیست. هرکدام از ما هم از این «جوانه‌های انتهایی» درون داریم که غالب شده‌اند بر روح‌مان. برای ازدیاد عادت‌های خوب، باید آن خلق و خوهایی را که دارند بی‌خود توی وجودمان قد می‌کشند، بچینیم و بیندازیم‌شان دور. روح آدمی هم نیشگون لازم دارد. «حسن تو چون یوسفی‌ست، تا چه کند خوی‌ها؟»

چه گل‌هایی برای کشت در آب مناسبند؟

بهترین و پرطرفدارترین گل که به نوعی شاخص این روش هم محسوب می‌شود، پوتوس است. بعد از آن گل‌هایی مثل بامبو گهواره، حسن یوسف، برگ بیدی، موسی در گهواره، زبرینا، نخل مرداب یا پنجه کلاغی، سجافی یا گندمی، بگونیا، سینگونیوم، گل کاغذی، گل ساعتی، گل ناز، پیله آ، عشقه و برگ انجیری، امتحان خود را در کشت آبی پس داده‌اند.خاک خوب چه خاکی است؟

وقتی تصمیم می‌گیرید یک باغبان خانگی شوید این دو کلمه خیلی به گوشتان می‌خورد؛ «خاک خوب». هر کس هم بسته به نوع گل و گلدانش یک تعریفی برای آن دارد. در اینجا بعضی ویژگی‌های کلی خاک خوب را با هم مرور می‌کنیم.

1 ـ بافت خاک خوب باید طوری باشد که ریشه بتواند بهترین توسعه را در آن داشته باشد و آب اضافی را از خود خارج کند.

2 ـ معمول‌‌ترین خاک‌های گلدانی خاک ماسه‌ای و خاک رس هستند. خاک خیلی سبک یعنی ماسه. در این خاک قدرت نگهداری آب کم است و با آبیاری مکرر مواد غذایی گیاه، شسته شده در نتیجه به مرور زمان گیاه به کمبود مواد غذایی دچار می‌شود. خاک سنگین هم یعنی خاک رسی. در این خاک به دلیل خارج نشدن آب اضافی، مقدار زیادی از آن در گلدان باقی می‌ماند و رشد گیاه را با کندی و اختلال مواجه می‌کند.

3ـ خاک خوب دارای زهکشی خوبی هم هست. زهکشی خوب یعنی چه؟ یعنی وقتی به گل آب می‌دهیم بلافاصله آب از زیر گلدان خارج شود. ترکیب ماسه و برگ پوسیده شاخص زهکشی خوب است.

4 ـ خاک خوب باید دارای بافت مناسبی هم باشد. برای تشخیص آن مقداری از خاک را نمدار کنید. توجه داشته باشید آب از آن راه نیفتد فقط خیسش کنید. بعد آن را کف دست‌تان بریزید و دست‌تان را مشت کنید. به محض باز کردن دست، بافت مناسب از هم پاشیده می‌شود. اگر چسبید و مچاله شد باید به فکر تعویض خاک گلدان باشید.

5 ـ خاک خوب دارای مواد غذایی کافی برای رشد گیاه است. اگر بخواهیم یک معرفی خیلی ساده و ارزان داشته باشیم باید بگوییم مقداری خاک، کود دامی کاملا پوسیده یا ورمی کمپوست معمولا این ویژگی را دارند.

نکات اساسی برای پرورش گل در آب

بعد از خارج کردن گیاه از خاک و قلمه زدن، بهتر است آن را بشویید. یک قلمه تمیز کمتر ناقل باکتری‌ها و قارچ‌های احتمالی به محیط رشد جدید خواهد بود.

یکی از مواد لازم برای این کار صبر و حوصله است. باید به گیاه فرصت دهید به محیط جدید خود عادت کند. گاهی ممکن است بیش از یک ماه برای شروع ریشه‌دهی و دادن برگ‌های جدید زمان نیاز باشد. حواس‌تان باشد این زمان برای هرگل با دیگری متفاوت است. هر چه گیاه علفی‌تر باشد ریشه دهی آن هم سریع‌تر است.

بهترین آب قابل استفاده در این روش آب باران‌های بهاری و چشمه است. چون دارای مواد معدنی مفید برای رشد گیاهان هستند. آب شیر به‌علت تصفیه و کلردار بودن آب ایده‌آلی نیست، اما در حالتی که فقط به این آب دسترسی داریم آب شب مانده‌ای که در معرض هوا بوده گزینه بهتری است چون کلر آن خارج شده.

هر بار که بخشی از آب موجود در ظرف تبخیر می‌شود مقداری آب به آن اضافه کنید.

بهتر است هر چند وقت یک بار آب ظرف عوض شود. آب تازه هم دارای اکسیژن بیشتری است هم عوامل پوسیده کننده ریشه در آن لانه نکرده‌اند.برای ضدعفونی آب می‌توان یک تکه زغال در آن انداخت تا هم رنگش زلال بماند هم بوی نا و ماندگی نگیرد. برای این‌که زغال روی آب شناور نباشد بهتر است چند روز قبل از استفاده آن را در آب خیساند. این طور گردوخاک زغال هم آب را کثیف نمی‌کند.

برگ‌های پایینی گل را جدا کنید. داخل بطری‌ها نباید هیچ برگی باشد چون آنها می‌توانند به آسانی فاسد شوند و آب را آلوده کنند.

چون آب خانگی آب خالص نیست و فاقد مواد معدنی است بهتر است در شرایط نگهداری گیاه در آب محلول‌های غذایی کمکی به آن اضافه شود. این مواد را می‌توان از فروشگاه‌های ویژه فروش بذر، سموم، کودهای شیمیایی و ملزومات کشاورزی خریداری کرد.

پرورش گل در آب مثل کشت گیاهان در خاک به نور احتیاج دارد. به همین دلیل بسته به نوع گیاه، باید مکان مناسب آن را داخل آپارتمان به دقت انتخاب کنید.

کم هزینه‌تر بودن این کار به خاطر حذف خرید گلدان و خاک.

چه ظرفی برای این کار مناسب است؟

ظروف شیشه‌ای به خاطر شفاف بودن، شست‌وشوی راحت، دیر جرم گرفتن و کدر شدن برای این کار مناسب‌ترند. ریشه به طور کلی نورگریز بوده و حرکت آن همیشه برخلاف نور است، بنابراین شیشه‌های کهربایی برای این کار بهترند، چون جذب نور در آنها کمتر از شفاف‌هاست.

شما می‌توانید یک تکه کاغذ را دور بطری ببندید و ناحیه ریشه را در تاریکی نگه دارید. این کار هم به رشد سریع‌تر آن کمک کرده و هم از رشد جلبک روی دیواره‌های ظرف و سطح ریشه جلوگیری می‌کند. جلبک‌ها در رشد گیاه تأثیر منفی ندارند، اما باعث می‌شوند گلدان کثیف به نظر برسد. ظروف دهان باریک برای این کار مناسب‌تر است چون می‌توانند نقش قیم را بویژه در گل‌های رونده‌ای مثل پوتوس برای گیاه بازی کنند. دقت داشته باشید دهانه ظرف نباید خیلی تنگ و باریک باشد. ریشه‌ها باید تنفس کنند و دهانه ظرف باید اجازه حرکت آزادانه را به گل‌ها بدهد.اگر از یک ظرف دهان باز استفاده می‌کنید روی آن را با پوشش توری پلاستیکی، سیمی یا پارچه‌ای بپوشانید.

این کار مانع تخم‌گذاری پشه‌ها و سایر حشرات در آب می‌شود. بسته به سلیقه‌تان داخل ظرف را می‌توانید سنگریزه و صدف بریزید به شرط این‌که قبلا آنها را شسته باشید. لازم نیست برای خرید ظرف خودتان را به زحمت بیندازید. شیشه‌های سس و مربا، بطری‌های آب میوه، نوشابه و شیر بهترین گزینه‌اند. پارچ و لیوان‌های لب پر شده را هم می‌توانید مد نظر قرار دهید. با استفاده از رنگ ویترا و نقاشی روی آنها می‌توانید گلدان‌های زیبا و متنوعی داشته باشید.

اولین سوالی که پیش می‌آید این است که اگر کشت در آب امکان‌پذیر است پس چرا همیشه به ما گفته‌اند زیاد آب دادن گل و گیاه آن را خراب می‌کند؟ در پاسخ باید گفت علت آن نقش اکسیژن است. در کشت خاکی اگر آب زیاد در اطراف ریشه قرار بگیرد گیاه دچار کمبود اکسیژن می‌شود. در صورتی که در کشت آبی اکسیژن در اطراف ریشه به فراوانی وجود دارد.این روش چه برتری‌هایی نسبت به کشت معمول خاکی دارد؟

اگر عاشق گل و گیاه هستید ولی فضای خانه‌تان کوچک است این موضوع همیشه مانعی برای نگهداری آنها بوده و با این روش می‌توانید علاقه‌تان را به راحتی عملی کنید.

علاوه بر اشغال کردن جای کم، انتقال و حمل و نقل گلدان‌ها در این حالت به خاطر سبکی‌شان خیلی راحت‌تر است.

برای کسانی که فوبیای تعویض خاک و سایزگلدان دارند این کار به خاطر حذف خاک یک جور راهنمای گام به گام در جهت غلبه کردن بر این ترس است.

با این کار شما دیگر تشخیص زمان مناسب آبیاری برایتان سخت نخواهد بود چون زیر و روی گیاه قابل مشاهده است و شاخص آبیاری چشمی است؛ کم شدن آب گلدان.

اگر هنگام سفر نگران آبیاری گلدان‌هایتان هستید با این روش آسودگی بیشتری خواهید داشت. حتی می‌توانید قبل از سفر ظرف‌شان را بزرگ‌تر کنید تا آب کافی در اختیارشان باشد.

پرورش گل و گیاه درآب این حُسن را دارد که می‌توانیم رشد ریشه‌های گیاه و روند رویشی آن را هر روز از نزدیک ببینیم. این جذابیت را نباید نادیده گرفت بویژه اگر کودک کنجکاوی در منزل دارید.

با این کار شما ترکیبی از گل گلدانی و گل شاخه بریده را همزمان دارید.

اگر به ترکیب رنگ‌ها در گل‌کاری علاقه‌مندید می‌توانید آن را در این روش هم پیاده کنید. مثلا در یک شیشه نسبتا بزرگ چند گیاه متفاوت قرار دهید که رنگ‌هایشان دامنه‌ای از سبز روشن تا سبز تیره است یا داشتن مخلوطی از سبز و بنفش.

8 ماه و 29 روز و 3 ساعت و 4 دقيقه قبل
سن به کلابی
فوق لیسانس
تحصیلات - رشته
2492
تعداد پست
37
تعداد دوست
©  کلیه حقوق برای شبکه اجتماعی به کلاب محفوظ است
کلیه محتوای این سایت توسط کاربران درج شده است و به کلاب هیچ مسئولیتی نسبت به آن ها ندارد.